Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

kobieta siedząca na krześle z dokumentami, przeprowadzająca rozmowę z mężczyzną

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – w tym starym porzekadle nie ma żadnych pustych frazesów. W ciągu trzydziestu sekund można ocenić profesjonalizm kandydatów na poszczególne stanowisko pracy. Należy więc zrobić wszystko, aby pierwsze wrażenie było pozytywne. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, aby wzbudzić pozytywne odczucia u osób prowadzących to spotkanie?

Czysty i schludny strój

Przed wyjściem z domu, już przy samych drzwiach, należy po raz ostatni spojrzeć na swój ubiór. Wszystko jest czyste? Łącznie z butami? W szczególności należy zwrócić uwagę na obuwie. Jeżeli znajdują się na nich drobinki kurzu, plamy od błota, należy je wyczyścić. Nawet na takie elementy zwraca się uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego też nie można dopuścić do takich karygodnych błędów, aby nie zepsuć wrażenia przed potencjalnym pracodawcą, już na samym wejściu. 

Minimalizm i prostota 

Na spotkaniu kwalifikacyjnym należy zrezygnować z jaskrawych kolorów. Wzorzyste bluzki, kreacje, koszule na tą chwilę należy odłożyć do szafy. Wskazanymi kolorami podczas rozmowy kwalifikacyjnej są czerń, szarość, granat, biel, szary. Wśród zalecanych kolorów znaleźć można również pastelowe odcienie. Pamiętać należy nie tylko o stroju, ale również o ozdobach, które powinny być dyskretne, nie rzucające się w oczy. Duże wisiory na szyi są w stanie skutecznie odwrócić uwagę od tego, co faktycznie kandydat będzie miał do powiedzenia przyszłemu pracodawcy. W obowiązującym stroju wskazany jest minimalizm i estetyczna prostota.

Odpowiedni strój dla kobiety

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej wskazana jest garsonka w stonowanych kolorach. Najlepiej postawić na spódnicę, której minimalna długość sięgać będzie do kolana. Nigdy nie można udać się na rozmowę bez rajstop. Wskazane są buty z zasłoniętymi palcami, aby nie psuć wrażeń estetycznych szwami od rajstop, które widoczne są przy palcach. Można postawić na buty na szpilkach, ale również nie można przesadzać z ich wysokością – maks. 8 cm. Do tego biała bluzka, która zapięta będzie pod samą szyję. Idealnym dopełnieniem będzie delikatny makijaż, podkreślający urodę kobiety.

Dobry strój dla mężczyzny

Strój biznesowy w postaci marynarki w ciemnych kolorach, podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest jak najbardziej wskazany. Należy również pamiętać o tym, aby skarpetki dobrać kolorystycznie zgodnie z butami i spodniami. Ważna jest również ich długość. Tak aby podczas siadania, potencjalny pracodawca nie musiał podziwiać gołych nóg kandydata. Modowym faux pass staną się sandały obecne na nogach potencjalnego kandydata. Warto również na czas spotkania zrezygnować z wielkich zegarków na przegubie, czy innych wielkich ozdób, jakie mogą psuć wrażenia estetyczne. Widoczny umiar, brak przepychu, będzie zaletą osoby starającej się o pracę, jeżeli chodzi o jego wizerunek w oczach rekruterów / pracodawcy.