Jak prawidłowo dbać o stopy?

stopy na tle kamieni

Troszczysz się o twarz, dłonie i piękny uśmiech, bo wiesz, że to decyduje o Twoim wyglądzie, samopoczuciu i postrzeganiu Ciebie przez otoczenie. Czy jednak potrafisz równie dobrze dbać o stopy, które tak samo, jak zdrowa cera, mogą stanowić Twoją wizytówkę?

Stopy damskie i męskie – podstawowe różnice w pielęgnacji

Życie codziennie udowadnia nam, że pozory potrafią mylić i nie inaczej jest w przypadku damskich oraz męskich stóp. Mimo że to w dalszym ciągu panie kładą większy nacisk na urodę i zabiegi kosmetyczne to właśnie one mają większe trudności z zachowaniem doskonałego stanu skóry i paznokci u stóp. Dowiedz się, dlaczego warto o siebie dbać.

U kobiet zdecydowanie częściej obserwujemy problem spękanych pięt, haluksów i wrastających paznokci. Jest to w dużej mierze efektem noszenia niewłaściwego obuwia, ale nie tylko. Znaczną rolę odgrywa tu również anatomia. Skóra na stopach kobiet jest wrażliwsza i cieńsza niż u mężczyzn. Ma też mniejszą liczbę gruczołów potowych.

O ile w przypadku kobiet problemy ze skórą stóp zwykle sprowadzają się do standardowych zabiegów kosmetycznych, o tyle w przypadku mężczyzn nieznajomość zasad prawidłowej pielęgnacji może nieść za sobą liczne konsekwencje nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne.

Zrogowaciały naskórek

Obumieranie naskórka to naturalny proces regeneracyjny, który zachodzi na całym ciele. Z mniejszym lub większym natężeniem dotyczy również skóry stóp. Jak sobie z nim radzić? Sposobów jest mnóstwo, począwszy od codziennego nawilżania kremami przeznaczonymi do stóp, a zakończywszy na specjalistycznych zabiegach w gabinetach kosmetycznych.

Nie zapomnij o peelingach

Mimo że nasza skóra potrafi świetnie radzić sobie samodzielnie z regeneracją, usuwanie martwego naskórka może wymagać dodatkowej ingerencji, dlatego warto pamiętać o systematycznym peelingowaniu, zwłaszcza że wachlarz dostępnych możliwości jest tu ogromny.

  • Peelingi domowe – nie trzeba wydawać majątku, aby skutecznie zadbać o skórę pięt. Wystarczy cukier, płatki owsiane, miód czy oliwa z oliwek, żeby stopy były odżywione, nawilżone i zregenerowane.
  • Peelingi mechaniczne – do tej pory standardowym sposobem usuwania martwego naskórka z pięt było stosowanie pumeksów i tarek, ale ze względów higienicznych coraz więcej osób słusznie odchodzi od ich używania na rzecz domowych urządzeń elektronicznych wyposażonych w diamentowe, bezpieczne głowice ścierające. 
  • Peelingi chemiczne – nadzwyczaj skuteczne w działaniu mogą być wykonywane w gabinetach kosmetycznych, gdzie stosuje się kwasy (często owocowe) o zróżnicowanym stężeniu.

Uwaga! Obecnie peelingi chemiczne można z powodzeniem wykonywać także w domu. O odpowiednie dla swoich potrzeb produkty kosmetyczne warto zapytać w swojej aptece.

Grzybica i brodawki

Zarówno stany grzybicze, jak i brodawki to problem, który przy braku odpowiedniej pielęgnacji może nieść za sobą przykre konsekwencje zdrowotne. Grzybica może dotykać zarówno paznokci, gdzie w początkowej fazie objawia się typowymi przebarwieniami, jak i całego obszaru stóp, gdzie standardowe objawy rzadko wzbudzają czujność. Brodawki z kolei, będące efektem zakażenia wirusowego, potrafią łudząco przypominać odciski. Nie przybierają jednak żółtawego odcienia i w zaawansowanej fazie mogą powodować dolegliwości bólowe.

Jak uniknąć brodawek i grzybicy?

Wystarczy właściwa pielęgnacja stóp zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Przewiewne obuwie, skarpety z naturalnych materiałów oraz codzienny prysznic z zastosowaniem kosmetyków pielęgnacyjnych powinny skutecznie ustrzec cię przed uporczywymi problemami chorób stóp.

A jeśli jest za późno?

Wówczas nie działaj na własną rękę. Skonsultuj się ze specjalistą, który zdiagnozuje problem, a następnie wdroży stosowne zabiegi lecznicze. Zanim udasz się do gabinetu kosmetycznego, sprawdź, czy w Twoim mieście przyjmuje specjalista chorób stóp zwany podologiem.

Kolejnym problemem, dotykającym niestety częściej panów, jest nadmierna potliwość i przykry zapach stóp

Z uwagi na dużą ilość gruczołów potowych całkowite wyeliminowanie tych problemów może okazać się niemożliwe. Codzienna kąpiel stóp oraz odpowiednie preparaty blokujące wydzielanie potu to złote zasady, o których nie możesz zapominać.

Uwaga! Permanentnie utrzymujący się, przykry zapach stóp może być symptomem grzybicy lub innych chorób wymagających leczenia, dlatego w takich przypadkach niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą.

Opuchlizna, spękane pięty, zrogowaciały naskórek czy wrastające paznokcie to, jak widać, klasyczne problemy dotykające stóp i to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Część z nich może jednak stanowić większą lub mniejszą uciążliwość tylko dla przedstawicieli jednej płci. To właśnie sprawia, że nie istnieje jedna, skuteczna recepta na właściwą pielęgnację dla każdego. Obserwuj swoje ciało i zachodzące w nim zmiany, aby w porę dostrzec problem i nauczyć się pielęgnacji dostosowanej do swoich indywidualnych potrzeb.