Dlaczego warto o siebie dbać?

kobieta nalewająca sobie na dłoń oliwkę

Dynamika współczesnego świata porwała nas do tego stopnia, że często zapominamy o sobie i własnych potrzebach. Zaniedbujemy pielęgnacyjne rytuały, którym dawniej się oddawaliśmy, bo wydaje nam się, że nie mamy na to czasu przez ogrom obowiązków. Bagatelizujemy sygnały, które daje nam nasza skóra i ciało. Szukamy dla siebie usprawiedliwień, które zakamuflują pojawiające się poczucie winy, bo w głębi duszy wiemy, że możemy zrobić więcej, tylko nam się nie chce. Nie tędy jednak droga i w dzisiejszym wpisie udowodnię Ci dlaczego.

Zadbany wygląd

Żyjemy w czasach, kiedy dbanie o siebie jest pewnego rodzaju trendem, który opanował przedstawicieli obu płci niezależnie od wieku. I dobrze. Jeśli ma to być bodziec, który zmotywuje ludzi do działania, niech tak będzie. Zadbany wygląd jest ważny. Nie chodzi tu jedynie o aspekty wizualne. Choć nie da się ukryć, że też mają ogromne znaczenie.

Osoby, które o siebie dbają i przykładają uwagę do swojego wyglądu, zyskują automatycznie w oczach innych. Są postrzegane jako znające swoją wartość i atrakcyjne. Dzięki temu w naturalny sposób możesz pokazać, że lubisz siebie i czujesz się dobrze we własnej skórze. Naukowcy udowodnili, że zadbany wygląd przekłada się na sukcesy w nie tylko w życiu prywatnym, ale także zawodowym. Szczególnie w biznesach, w których na porządku dziennym są spotkania z klientami, kontrahentami czy współpracownikami.

Faktem jest, że każdy człowiek zwraca uwagę na prezencję innych osób i poddaje ją ocenie. Jeśli więc chodzisz w przetłuszczonych włosach do pracy lub nie dbasz o estetykę dłoni i paznokci, miej świadomość, że inni ludzie wyrabiają sobie na tej podstawie opinię o Tobie.

Dobre samopoczucie

Nie tylko aspekty wizualne są ważne. Znacie to przysłowie: „W zdrowym (i zadbanym) ciele, zdrowy duch”, prawda? Dobry stan ciała i umysłu przekłada się na szczęśliwe życie. To fakt. Dlatego warto w tym codziennym chaosie znaleźć kilka chwil tylko dla siebie. Po to, by odpocząć i po to, żeby o siebie zadbać. Ciekawym sposobem na zrelaksowanie się oraz poprawienie swojego samopoczucia może być wizyta w SPA – dowiedz się, jak przygotować się do wizyty w SPA.

Wiesz, że naukowcy są zgodni co do tego, że dbanie o siebie chroni przed szkodliwymi skutkami stresu? Regularne rytuały pielęgnacyjne pozwalają odpocząć po ciężkim dniu i są odskocznią od  codziennych obowiązków.

Pewność siebie

Ładny wygląd i zadbane ciało determinuje w znacznym stopniu pewność siebie. Kiedy wiemy, że świetnie się prezentujemy, automatycznie zmienia się nasze podejście. Idziemy pewniejszym krokiem, nie chowamy się za innymi i chętniej zabieramy głos. Nie boimy się, że ktoś może zauważyć coś, co w swoim wyglądzie zaniedbaliśmy. Ta naturalna pewność siebie przekłada się na relację z innymi ludźmi i odbiór naszej osoby przez nieznajomych. I na tym także powinno Ci zależeć.

Jak znaleźć czas?

Mówi się, że dla chcącego, nic trudnego. I ja się z tym zgadzam. Jeśli zechcesz regularnie o siebie dbać, znajdziesz sposób, by to zrobić. Jak? Nastaw budzik 15 minut wcześniej, by bez pośpiechu oczyścić twarz i nałożyć krem. W weekend rzucasz się w wir domowych obowiązków? Zanim rozpoczniesz sprzątanie, nałóż maskę na włosy. Absolutnie nie będzie Ci to przeszkadzać w odkurzaniu czy ścieraniu kurzy. Bierzesz relaksującą kąpiel w niedzielny wieczór? Dolej do wody oliwy, która natłuści ciało lub mleka, które sprawi, że skóra będzie miękka i delikatna. Wiesz, że te sposoby na pielęgnację ciała stosowano już w starożytności?!

I na koniec…

Sposób, w jaki traktujemy siebie i swoje ciało ma przełożenie nie tylko na wygląd zewnętrzny. Choć on też jest oczywiście ważny. Dbanie o siebie dotyka także sfery psychicznej, duchowej i ogólnego samopoczucia. Wszystkie te zależności łączą się ze sobą i na siebie wpływają, kształtując wizerunek i nas jako ludzi. Dlatego nie szukaj wymówek, tylko możliwości. Warto poświęcić codziennie trochę czasu sobie i swoim potrzebom, bo to procentuje. Pamiętaj, że jesteś całością, o którą trzeba dbać.